نگاهي به عمليات بدر

عمليات بدر از عمليات هاي مهم و حساس دفاع مقدس است كه با هدف دستيابي بر جاده العماره - بصره، راهيابي به مركز اصلي هورهاي غرب دجله شامل استان هاي ناصريه، بصره و العماره و تسلط بر شرق دجله همراه با انهدام نيروهاي دشمن صورت پذيرفت.

اين عمليات در نوزدهم اسفند 1363 هجري خورشيدي با رمز يا فاطمه زهرا(س) به فرماندهي سپاه و با همكاري ارتش جمهوري اسلامي در غرب هورالهويزه آغاز شد.

قرارگاه نجف در اين عمليات از شمال البيضه تا امتداد آب راه جمل و قرارگاه كربلا از شمال، مقابل آب راه جمل و روستاي نخيره در شرق دجله و از جنوب، منطقه القرنه(خط الهاله) شركت كردند. قرارگاه نوح(ع) نيز ماموريت داشت در كنار تصرف پدافندي، روانه پل زردان شود و كانال سوئيب را شكافته و آب را به سمت بصره جاري كند.

سربازان اسلام در شروع اين عمليات توانستند تمامي خطوط و استحكامات دشمن را از ميان بردارند. قرارگاه كربلا توانست خود را به خط دوم دشمن برساند و آن را پاكسازي و به سمت دجله حركت كند. قرارگاه نجف نيز در محور شمالي خطوط اول دشمن را از ميان برداشت و منطقه را پاكسازي كرد.

قرارگاه نجف در روز بعد به پاكسازي خط اول خود به جز البيضه پايان داد. نيروهاي قرارگاه نوح نيز يدالهويدي و سيل بند اول را پاكسازي كردند.

در ادامه عمليات قرارگاه كربلا توانست منطقه پيشرفتگي رودخانه دجله و جنوب جوبير(كيسه اي) را به تصرف خويش درآورد و خود را به دجله برساند و به دشمن بعث خسارت هاي بسياري وارد سازد.

نيروهاي حزب بعث در روزهاي بعد بمباران هوايي را در دستور كار خويش قرار دادند اما نيروهاي قرارگاه كربلا موفق شدند به غرب دجله حركت و قسمت بزرگي از پل ابوعران را تخريب كنند.

سپاه اسلام موفق شد در عمليات بدر تلفات و خسارت هاي سنگيني به نيروهاي بعثي وارد كند و بيش از 500 كيلومتر از منطقه هور همچون روستاه هاي ايترابه، لحوك، نهروان، فجره را به تصرف خود درآورد. بيش از ده هزار تن از نيروهاي عراقي را اسير كند و 250 تانك و 40 قبضه انواع توپ را از ميان بردارد.

۱۹ / ۱۲ / ۱۳۹۲

نظرات شما
نام و نام خانوادگي :    
ايميل :
نظر شما :
توجه نماييد : نظرات شما پس از تاييد مدير سايت نمايش داده خواهد شد
 
وضعيت نظر جديد : ---


نظرات ارسال شده :

  
تعداد نمايش : ۱۳۹۸
Copyright : www.KongerehSardaran.ir    Email : Info@KongerehSardaran.ir    Powered by : ProgrammersHeaven