نظررهبري‌درباره«همپاي‌صاعقه»و«گردان‌نهم»

لعلي بابايي هر چند سمت‌هاي اجرايي نيز در اين سال‌ها داشته، اما همچنان نامش به عنوان يك نويسنده در حوزه دفاع مقدس كه دغدغه‌‌اي جز معرفي كردن ژنرال‌هاي جنگ تحميلي ندارد، رقم خورده است. بابايي كار نوشتن در اين زمينه را با نوشتن در مورد لشكر 27 محمد رسول الله آغاز كرد كه تاكنون چندين كتاب در اين رابطه به چاپ رسانده است.

«همپاي صاعقه» يكي از اولين و برجسته‌ترين آثار او در اين زمينه است كه با همكاري حسين بهزاد نوشته شده است. اين كتاب كارنامه‌اي تاريخي و مستند از چگونگي شكل‌گيري لشكر 27 محمد رسول الله(ص) است. روايتي از يك مقطع زماني شش ماهه از جنگ تحميلي؛ از ابتداي دي ماه 1360 تا اواخر تير ماه گرم سال 61. موضوع اصلي كتاب شرح مستند مراحل آغازين تأسيس تيپ نظامي محمد رسول الله(ص) و نقش اين تيپ در دو عمليات بزرگ فتح‌المبين، بيت‌المقدس و لبنان است.


 
بابايي بعد از اين كتاب با توجه به بيانات مقام معظم رهبري اقدام به نگارش مجموعه كتاب‌هايي با عنوان بيست و هفت در بيست و هفت كرده كه روايتي كوتاه و سريع از زندگي فرماندهان اين لشكر است. آثاري كه به شيوه مستندنگاري نوشته شده و در آن از بخش‌هاي مختلف زندگي هر فرمانده اسناد، خاطرات و دست‌نوشته‌هايي ارائه مي‌شود. تاكنون زندگي‌نامه شهيد همت، احمد متوسليان و عباس كريمي و... در اين مجموعه نوشته شده‌اند.

بابايي بعد از آن اثر جديد ديگري با عنوان «گردان نهم» را منتشر كرد. كتابي كه به زعم نويسنده از نظر محتوا، ساختار و مباحث پرداخته شده همانند «همپاي صاعقه» كامل و دقيق است. اين كتاب كه مدتي است روانه بازار كتاب شده، 12 فصل دارد كه در تمامي آنها چگونگي شكل‌گيري گردان حبيب ابن مظاهر به تصوير كشيده شده است.


 
امام خامنه‌اي چندي پيش در جمعي به دو كتاب «همپاي صاعقه» و «گردان نهم» اشاره فرمودند و  اين اثر را الهام‌بخش و منبع خوبي براي هنرمندان دانستند. بخش‌هايي از بيانات ايشان در اين‌باره پيش‌تر منتشر شده اما متن كامل سخنان ايشان به شرح ذيل است:

«ماجرايي كه اين آقاي گلعلي بابايي در كتاب «همپاي صاعقه» برخورد شهيد وزوايي و آقاي متوسليان را نقل مي‌كند، اين ماجرا خودش دست‌مايه يك فيلم است. از اين قضيه يك فيلم زيباي هنري درست مي‌شود. كتاب‌هاي بسيار خوبي در رابطه با دفاع مقدس نوشته شده است. اين كتاب‌ها منبع ده‌ها فيلم و ده‌ها رمان مي تواند بشود. اگر نويسندگان ما و هنرمندان تلاش وسيعي آغاز كنند، عرصه دفاع مقدس شايستگي ده‌ها رمان دفاع مقدس را دارد.

اين كتاب‌ها همچنين شايستگي ترجمه به زبان‌هاي زنده دنيا را  دارند. هم كتاب‌هاي خاطرات شفاهي و هم خاطرات مربوط به اسراي عراقي. اگر اين كتاب‌ها به زبان انگليسي و اسپانيولي و عربي و زبان اردو ترجمه و در جهان منتشر بشود، مي‌دانيد چه اتفاقي در دنيا مي‌افتد؟

همين كتابي كه درباره «گردان نهم» تهران اخيراً گلعلي بابايي نوشته و شهيد وزوايي و ديگران را مفصلاً شرح داده است، انسان وقتي اين كتاب را مي‌خواند، به معجزه انقلاب پي مي‌برد. آدم مي‌بيند بچه‌هاي دانشجو بي‌اطلاع و بي‌خبر وارد جنگ شدند و در مدتي كوتاه به يك طراح و استراتژيست جنگ مبدل شده‌اند. اين‌ها معجزات انقلاب است.»

۳۰ / ۰۲ / ۱۳۹۳

نظرات شما
نام و نام خانوادگي :    
ايميل :
نظر شما :
توجه نماييد : نظرات شما پس از تاييد مدير سايت نمايش داده خواهد شد
 
وضعيت نظر جديد : ---


نظرات ارسال شده :

  
تعداد نمايش : ۱۸۶۵
Copyright : www.KongerehSardaran.ir    Email : Info@KongerehSardaran.ir    Powered by : ProgrammersHeaven